Zabawa z robotyką

Opublikowano: wtorek, 09, maj 2017

Zabawa z robotyką w Szkole Podstawowej w Baninie

 

Pod koniec kwietnia 2017 w Szkole Podstawowej w Baninie  pojawił się  mały,  robocik  „mBot”. Szkoła otrzymała go na tydzień w ramach programu "Robopaczka" organizowanego przez firmę Trobot.pl. To już kolejna edycja warsztatów z robotyki w naszej szkole w poprzedniej testowaliśmy Ozobota. W ramach zajęć, uczniowie odkrywali najnowsze technologie występujące w robotach jak różnego typu czujniki  optyczne - sonary czy ruchu.

Robot „mBot”  to wielofunkcyjne urządzenie zaprojektowane zarówno do zabawy jak i uczenia się podstaw programowania, elektroniki oraz robotyki.

Sterowanie  nim zapewnia środowisko graficzne mBlock oparte o graficzne bloczki, rozwiązanie zaczerpnięte z intuicyjnego języka programowania Scratch 2.0. Elektronika mBota jest oparta na uproszczonej płytce Arduino, na której wszystkie wyjścia są opisane kolorami, tak aby uczeń nie miał żadnego problemu ze montażem  poszczególnych modułów robota.

Zadaniem uczniów było zaprogramowanie robota, tak aby precyzyjnie wykonał czynności przez nich wymyślone. Uczniowie komunikowali się z robotem bezprzewodowo z wykorzystaniem różnych narzędzi takich jak pilot na podczerwień, smartphone, jak również komputer.

Niewątpliwie największym powodem do zadowolenia wśród uczniów było samodzielne zaprogramowanie robota, który na żywo reagował na  polecenia i precyzyjnie wykonał czynności przez nich wymyślone.

Na pytanie postawione uczniom ostatniego dnia warsztatów. Co tak tak naprawdę robot potrafi? Uczniowie odpowiadali z przejęciem, że ich robot jeździł po torze i omijał przeszkody a nawet potrafi obejść labirynt. To wszystko było możliwe dzięki sensorom w które był wyposażony robot oraz aplikacji stworzonej przez małych ekspertów.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem  naszej młodzieży szkolnej, zadawali mnóstwo ciekawych pytań i wykazali chęć do aktywnego udziału w zajęciach. Na pewno tego typu nauka poprzez zabawę, pozwoliła im odkrywać w sobie nowe talenty oraz rozwijać swoje zdolności.

Szkoła od wielu lat aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych  konkursach programistycznych np. Baltie, Godzina Kodowania. Tylko wczesny kontakt ucznia z technologią informatyczną   pozwoli sprostać oczekiwaniom jakie stawia współczesny świat przed młodym pokoleniem. Do zobaczenia przy kolejnych zabawach z robotyką.

 

Zajęcia zorganizował i przeprowadził 

Mirosław Neuman

 

Krótki film przedstawiający możliwości robota:

https://1drv.ms/v/s!AtNDdkar3tgckRYApaeS_pgkcpaf

 

Szukaj