Robotyka 2019

Opublikowano: poniedziałek, 02, grudzień 2019

Uczniowie  naszej szkoły  na lekcjach z robotyki  mogli wcielić się w pilotów, którzy sterują wysokością własnoręcznie zbudowanych i zaprogramowanych samolotów.

W konstrukcji samolotu wykorzystywaliśmy jak zwykle, klocki technics Lego Mindstorms.

Zadaniem  samolotu-robota było  poruszanie się  po okręgu oraz podwyższanie i obniżanie pułapu lotu. Aby zabawa konstrukcją była ciekawsza, do sterowania ruchem samolotu młodzi konstruktorzy wykorzystali  zawarty w zestawie modelu regulator.

Najważniejsza w zestawie kostka EV3 sterowała pracą dużych silników, oraz odczytywała położenie dźwigni. Silniki napędzające cały mechanizm zostały rozmieszczone symetrycznie po obu stronach kostki. Jeden z nich  odpowiadał za obracanie ramieniem, drugi natomiast zmieniał wysokość, na jakiej znajdował się model samolotu.

Wszystkie silniki  poza wprawianiem robotów w ruch mogły być także wykorzystane jako czujniki obrotu. Dzięki temu wychylenie drążka sterowniczego  mogło zostać odczytane i wysyłane do kostki EV3.

Zakończeniem mechanizmu był tłok, który podnosił i opuszczał ramię z samolotu.

Podczas programowania wykorzystywano instrukcję bloczków silnikowych oraz instrukcję pętli programowej oraz bloczki z palety "Sensor", dzięki którym program odczytywał  wartości z czujników.

W planie mamy kolejne warsztaty tym razem na warsztat pójdą samochody wyścigowe, zapraszamy do śledzenia aktualności strony szkoły w przyszłym semestrze.

 Wideo poniżej

 

Kliknij, aby odtworzyć

Szukaj