Pasowanie na czytelnika klas pierwszych

Opublikowano: wtorek, 22, marzec 2022

Z początkiem 2 semestru nasi pierwszoklasiści zgłębili tajniki działalności biblioteki szkoły. Dzielnie zaznajamiali się z prawami i z obowiązkami czytelniczymi. Tegoroczna uroczystość przybrała w zasadniczym zarysie formę warsztatów w stylu „burzy mózgów”. Dzieci z ogromną inicjatywą wraz z niegasnącym zaangażowaniem rozmawiały o miejscu książki i biblioteki w życiu indywidualnego ucznia, jak również szkoły jako społeczności. Doskonałą ilustracją obrazującą wagę roli szkolnego księgozbioru oraz aktywności biblioteki okazały się utwory poetyckie zaczerpnięte z zasobów magazynu Biblioteka w Szkole, a wśród nich m. in. niniejszy:

Świetnie bawiliśmy się, czytając arcyśmieszną „KSIĄŻKĘ BEZ OBRAZKÓW” autorstwa Benjamina Josepha Novaka, na co dzień aktora, komika, scenarzysty i producenta telewizyjnego. Do zaangażowanego kontaktu z książką / prasą i słowem czytanym / pisanym zagrzewała nas również doskonale piosenka wraz z videoklipem „Książki, kto książki czyta” (piosenka na bazie muzycznej utworu „Bałkanica” zespołu Piersi). Oczywiście, złożyliśmy uroczystą przysięgę, by nie zapomnieć o naszych obowiązkach i niezaprzeczalnej wartości korzystania z rad i mądrości książki: przysięgę podpisali na zbiorczym dyplomie, zdobiącym ściany biblioteczne, gospodarze poszczególnych oddziałów.

 Pierwszoklasiści otrzymali wklejki do zeszytów z PROŚBAMI KSIĄŻECZKI, pamiątkowe barwne zakładki do książek, jak również stworzone przeze mnie – w związku z tą szczególną, emocjonującą dla najmłodszych uczniów, okazją - czytelnicze obrazkowe krzyżówki i labirynty: do samodzielnego rozwiązania.

 

 

 

Emilia Kaczmarek

Szukaj