III POMORSKIE WARSZTATY NAUKOWE

Opublikowano: piątek, 24, wrzesień 2021

Na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 13.09-17.09.2021 r. odbyły się III Pomorskie Warsztaty Naukowe „Zdolni z Pomorza” . Uczestniczyło w nich blisko 300 uczniów ze szkół naszego województwa (Kwidzyn, Lębork, Nowy Dwór Gdański, Wejherowo, Rumia, Chojnice, Rozłazino, Somonino, Sierakowice i BANINO)

Cały tydzień wypełniony był zajęciami, dzięki którym uczestnicy warsztatów rozwijali swoje zainteresowania i zdolności.

Uczniowie szkół średnich skorzystali z następujących ścieżek naukowych: matematyczno-fizycznej (9 grup), biologiczno-chemicznej (6 grup), matematyczno-informatycznej (2 grupy), humanistycznej (2 grupy) i biologiczno-chemiczno-fizycznej (1 grupa). Dla uczniów szkół podstawowych dostępna była ścieżka pod wiele mówiącą nazwą „Szerokie horyzonty”. Umożliwiła ona zgłębienie wszechstronnej wiedzy z różnych przedmiotów, by najmłodsi uczestnicy warsztatów mogli się zorientować, co najbardziej ich interesuje i podjąć w nieodległej przyszłości decyzję, w czym się specjalizować.

Podczas gdy uczniowie brali udział w wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych, ich nauczyciele uczestniczyli w kursach doskonalących. W tym roku pedagodzy dowiedzieli się, jak zadbać o samopoczucie w swoim środowisku pracy oraz wzbogacili wiedzę w zakresie neurorozwoju uczniów, higieny układu nerwowego i systemów pamięciowych.

Plan pobytu przewidywał także zajęcia integrujące młodzież i rozwijające niezwykle ważne we współczesnym świecie kompetencje społeczne. Zrealizowano także wizytę w muzeum Hewelianum oraz w teatrze(„Mistrz i Małgorzata” w Teatrze Muzycznym w Gdyni-dla licealistów) i w kinie („Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni ” dla uczniów szkół podstawowych)

Jedenastu uczniów  klas 7-8 ze Szkoły Podstawowej w Baninie dzielnie znosiło ogrom wiedzy, który na nich spłyną. Nie poddawali się żadnego dnia. Dodatkowo, w późnych godzinach wieczornych uzupełniali bieżące lekcje szkolne. Nocleg w akademiku i pobyt w campusie Uniwersytetu Gdańskiego nadawało splendor warsztatom. Jagoda, Kinga, Karolina, Łucja, Michalina, Piotr, Michał, Arek, Błażej, Tymon i Dominik oprócz wiedzy zdobyli szczyt góry GŁOWICA, oraz wiele umiejętności: ścielenie łóżka i powlekanie pościeli, punktualność, organizacja swojego czasu, podejmowanie decyzji czy i co kupić w sklepie, prawidłowe wiązanie butów, odpowiednie ubranie się z zależności od pogody, zasady higieny osobistej, kultura dyskusji, kulturalne zachowanie podczas wspólnych posiłków, rozpakowani e się i spakowanie-w krótkim czasie.

Podczas tygodnia zajęć nasi uczniowie wykonali wiele doświadczeń chemicznych, zapanowali nad prądem, dyskutowali nad protezami bionicznymi oraz rolą i podstępnością reklamy. Dowiedzieli się co powoduje alergię, wydrukowali przedmioty w drukarce 3D. Poznali, jak jadano w barokowej Polsce. Zwiedzili Wydział Biologii UG-co zajęło dwa dni. Dogłębnie poznali wystawy edukacyjne w Hewelianum, weszli na Górę Gradową, zrobili zdjęcia żurawiom-dźwigom w Stoczni Gdańskiej, sprawdzili, jak działają na dłonie świeże orzechy włoskie.

Tydzień bardzo pracowity minął szybko, każdy chciał, aby trwał nadal. Jest możliwość. Organizatorzy zapraszają młodych, zdolnych uczniów klas 7 i 8 już ponownie za rok.

Opiekunem uczniów była pani Anna Borowicz.

Zdjęcia->https://drive.google.com/folderview?id=149-QPeXDjWMWfioopeKLktBoe7XvS-KS

 

Linki o wydarzeniu w mediach

https://liblink.pl/Cq4UBizk1w

https://liblink.pl/3h6ry7BI2h

https://liblink.pl/xjNKe1OSXT

Szukaj