PAMIĘĆ NIEUSTAJĄCA - VII EDYCJA KONKURSU HISTORYCZNO-LITERACKIEGO

Opublikowano: środa, 30, październik 2019

PAMIĘĆ NIEUSTAJĄCA

28.10.2019r w niedzielę, w Warszawie, odbyła się Uroczysta Gala wręczenia nagród szkołom i laureatom VII edycji konkursu PAMIĘĆ NIEUSTAJĄCA organizowanego przez FUNDACJĘ OSTOJA PRZY WIŚLE.

Uroczystość ma zawsze bardzo podniosły i patriotyczny charakter.  Gala rozpoczyna się złożeniem wieńców przed GROBEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przez nauczycieli i uczestników konkursu przybyłych z różnych stron Polski. W tym roku dodatkowo uczestnicy gali uczestniczyli w uroczystej promocji na pierwszy stopnień oficera Wojska Polskiego młodych żołnierzy. Dowódca Garnizonu Warszawa, generał brygady Robert Głąb podkreślił, że promocja oficerska należy do uroczystości wojskowych o wyjątkowym charakterze. Do uczestników uroczystości list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak „ Kolejni żołnierze Wojska Polskiego promowani są na pierwszy stopień oficerski. To miejsce potwierdza, że jesteście dziedzicami wspaniałych patriotycznych tradycji, żołnierskiej odwagi, wierności i honoru „

Obrady jury konkursu odbyły się w czerwcu 2019roku. Jury konkursu PAMIĘĆ NIEUSTAJĄCA postanowiło szczególnie nagrodzić szkoły z Banina, ze Sztumu i z Pionek. Te trzy szkoły otrzymały piękne plakietki z rąk Dowódcy Garnizonu Warszawa, generała brygady Roberta Głąba. Dowódca Garnizonu ze szczerym uśmiechem uścisnął każdemu dłoń oraz skierował do nagrodzony piękne słowa i podziękowania za patriotyzm i pamięć o przodkach.

Po obiedzie rozpoczęła się uroczystość rozdania nagród i wyróżnień w konkursie. Sponsorzy: Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, firma Brüggen, byli bardzo hojni, więc każdy otrzymał dużą torbę nagród. Podczas wręczania nagród mogliśmy posłuchać doskonałego występu chóru i obejrzeć musztrę paradną Dziecięcej Grupy Rekonstrukcji Historycznych z Dęblina.  Uroczysta Gala odbyła się w Auditorium Minimum Uniwersytetu Warszawskiego a prowadziła ją dziennikarka i prezenterka telewizyjna ANNA POPEK.

Po zakończeniu wręczania nagród wszyscy chętni mogli zwiedzić Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu. Po dokładnej kontroli i sprawdzeniu czy jesteśmy bezpiecznymi osobami, weszliśmy do pałacowych wnętrz i komnat. Największe wrażenie zawsze wywołuje sala zielona i potężny kryształowy żyrandol. W tej sali odbywają się najważniejsze wydarzenia państwowe: zaprzysiężenie rządu, wręczanie nagród i nominacji państwowych. Zwykle salę zieloną oglądamy w TV. W kolejnych salach zobaczyliśmy historyczne chorągwie polskie, kopię Konstytucji Trzeciego Maja, Order Orła Białego, pieczęcie polskie, obrazy malarstwa polskiego, okrągły stół, przy którym odbywały się bardzo ważne obrady, które zmieniły obraz Polski.  Z ogromnym bagażem wrażeń i nagród wróciliśmy pociągiem pendolino o godzinie 23.00 do Banina. Dziękujemy RADZIE RODZICÓW za dofinansowanie przejazdu na uroczystość do Warszawy a mamie uczestnika za pomoc w opiece podczas wyjazdu. Dziękujemy pani Joannie Pogórskiej – Prezes Fundacji Ostoja przy Wiśle za doskonałą organizację konkursu i GALI KONKURSOWEJ.

W uroczystej Gali Konkursowej w Warszawie udział wzięło 7 absolwentów Gimnazjum w Baninie.(AB)

Nagrodzenie uczniowie (absolwenci) naszej szkoły:

1.Roksana Łazarska –praca multimedialna „Człowiek o dwóch twarzach”

2.Julia Pipka, Jacek Żukowski, Krystian Flisik, Jakub Sieroń, Jędrzej Wieczorek-film „Ojciec Józef” o księdzu prałacie Józefie Bigusie.

3.Maciej Kowalski-album „Wojna polsko-rosyjska 1919-1921”

4. Natalia Bochan—album „Momentnik”

5.Dominik Kowalski-gazetka ”Historie rodzinne”

6.Zuzanna Krucz-prezentacja ”Lodzia i Lutek”