Zwiedzanie Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku

Opublikowano: poniedziałek, 17, luty 2020

W dniu 11.02.2020r w ramach edukacji ekologicznej uczniowie klasy 8C i 8D zwiedzali Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Jest to jeden z największych zakładów zagospodarowywania odpadów w Polsce.

ZAKŁAD UTYLIZACJI w liczbach: zakład obsługuje ok. 500.000 mieszkańców z 5 gmin(w tym część Gminy Żukowo). Zakład zagospodarowuje około 300 ton odpadów rocznie, 25.000 ton surowców jest odzyskiwanych i przekazywanych do recyklingu. Rocznie odzyskuje się 7 mln m3 biogazu, teren zakładu to 72 ha, pracuje tu 250 osób w systemie trzyzmianowym.

Podczas zwiedzania uczniowie w odpowiednich zabezpieczeniach(kamizelki odblaskowe, kaski i słuchawki w uszach) przeszli przez część terenu zakładu. Najciekawszym i największym obiektem zakładu jest sortownia. Mogliśmy zobaczyć tu, jaką drogę odbywają przywiezione odpady. Najpierw zważenie odpadów oraz określenie ich składu. Następnie skierowanie do odpowiedniego miejsca przyjęcia. W ogromnych bębnach odpady są automatycznie dzielone pod względem wielkości, kolejno automatyczny, optyczny podział na dowolne frakcje np.: metal i butelki plastikowe. Po wstępnej selekcji odpady trafiają na taśmociągi, gdzie ręcznie, przez pracowników sortowni są oddzielane.  Butelki plastikowe segregowane są ze względu na kolor plastiku: zielone, niebieskie, bezbarwne. Plastik zgniatany jest i przechowywany w ogromnych „paczkach”. Oddzielnie papier, oddzielnie szkło. Obejrzeliśmy punkt sterowania i kontroli z kilkoma monitorami. Ciekawostką była szafa pełna „atrakcyjnych” znalezisk w odpadach np.: pistolet i oraz różnorodne naczynia z mosiądzu. Zobaczyliśmy także pawilon mieszkalny sokołów, które pracują na terenie zakładu-odstraszanie wielkich stad mew, które żerują na składowisku odpadów.  Po zajęciach w terenie mogliśmy zregenerować siły w sali konferencyjnej. A następnie wysłuchać opowieści o zakładzie, obejrzeć ciekawą i pouczająca prezentację multimedialną. Na koniec sprawdziliśmy swoją wiedzę w temacie prawidłowej segregacji odpadów…jeszcze musimy poćwiczyć J.

Opiekunami uczniów byli: Anna B., Kinga B., Ewa G i Wojciech P. Więcej informacji o ZAKŁADZIE UTYLIZACJI, segregacji odpadów i działalności edukacyjnej można dowiedzieć się na stronie internetowej : https://zut.com.pl/  (AB)

Zdjęcia -> https://photos.app.goo.gl/KW76Qgc9DEMSgGLAA